základní umělecká škola pardubice - polabiny

aktuality VO

Školní rok 2017/2018

Uzel

Dopravní uzel Pardubice

Od pondělí 21. 5. do pátku 25. 5. 2018 zkoumali žáci výtvarného oboru dopravní situaci ve městě. Program: Pondělí - Jan Perner, železnice a Železniční muzeum v Rosicích (a večer koncert spolužáků Slavnostní padesátka ve VČD). Úterý - náš pohyb po Pardubicích v plánu města, trolejbusy, večer beseda s poutníky - studenty brněnské FF MU. Středa - Jan Kašpar a letectví, prohlídka Muzea letectví a nového terminálu. Čtvrtek - lodní doprava, plavba na výletní lodi Arnošt z Pardubic (viz ZUŠ OPEN), uzly. Pátek - dopravní uzly (modelování a malba), pohlednice, instalace výstavy v Galerii Chodba. Na výtvarném soustředění se žáci zamysleli nad svízelnou dopravní situací (nejen) v Pardubicích, ale zároveň (snad) se prohloubil i jejich vztah k městu, ve kterém žijí. Fotografie naleznete zde a tady.

ZUŠ Open

ZUŠ OPEN / Na jedné lodi

Výtvarné soustředění Dopravní uzel Pardubice (21. 5. - 25. 5.) vyvrcholilo ve čtvrtek 24. 5. 2018, kdy proběhlo tvůrčí setkání všech generací - od mateřské školy po důchodce z řad Klubu českých turistů, klubu SenSen (Senzačních seniorů), galerie atp., a to na palubě parníku Arnošt z Pardubic. O nesmírně příjemnou atmosféru během plavby se zasloužilo trio paní učitelky HO Táni Novotné. Děkujeme! Nalodila se i vedoucí LDO Klára Litterová. Během tří hodin vznikly záznamy okolní krajiny na "nekonečných" pruzích papíru, návrhy na tetování i "tetování" na kůži (fixou). Pasažéry jsme informovali o iniciativě Magdaleny Kožené ZUŠ OPEN, o TUVATu a o aktivitách naší ZUŠ.

Regina Loukotová a ARCHIP v Galerii Chodba

Regina Loukotová a ARCHIP v Galerii Chodba

Regina Loukotová, absolventka VO ZUŠ (u paní učitelky Vlasty Zahradníkové) je rektorkou první soukromé vysoké školy architektury v ČR (ARCHIP). V Galerii Chodba představuje studentský projekt Z-VENKU/U-VNITŘ. "Veřejný prostor je zaplavený nudnými a nepotřebnými symboly. Proč je nevyměnit za nové?" Vernisáž výstavy nám zpříjemnily "naše" kytaristky. Mnohokrát děkujeme! Výstava se koná při příležitosti oslav 50 let ZUŠ a potrvá do 25. 5. 2018.

Potopa světa

Potopa světa

Několik "přízemních" fotografií z vernisáže výstavy VO Potopa světa / Biblické příběhy ve VČG v Domě U Jonáše. Skvěle nám všem zahráli Crazy Saxophones. Děkujeme jim, pracovníkům VČG a všem, kteří přišli. Na "letecké" fotografie a pohledy do výstavy se podívejte na školním FB. Výstava se koná k 50. výročí založení naší ZUŠ a potrvá do 17. 6. 2018.

Osudové osmičky

Osudové osmičky / Trikolóra

Vznik Československa, Pražské jaro, padesát let od vzniku naší ZUŠ - letošní rok je ve znamení osudových osmiček. Jedním ze státních symbolů České republiky jsou státní barvy - bílá, červená a modrá, tj. trikolóra. Trikolóry od žáků výtvarného oboru při vstupu do školy nám připomínají 100 let od založení republiky a další vypjaté okamžiky našich dějin.

AVP

AVP - Oživené vidění a Zázračný obraz

Členové Asociace výtvarných pedagogů navštívili 14. 4. 2018 výstavy v Praze. Na Výstavišti v Holešovicích multimediální projekt Hieronymus Bosch: Oživené vidění a ve Veletržním paláci NG výstavu - site specific instalaci Kathariny Grosse Zázračný obraz.

Grafika 2017

Grafika roku 2017

Jednu z cen na prestižní přehlídce současné grafiky získala naše bývalá žákyně a v současné době i naše kolegyně - Alena / Ája Kožená, a to za sítotisk Alpy (1050 x 800 mm). Na právě probíhající výstavě v pražském Clam-Gallasově paláci naleznete práce i dalších "známých" z naší Galerie Chodba: Ivo Křena, Lenky Falušiové, Evy Vápenkové, Vojtěcha Kováříka. Alenko, blahopřejeme!

 

Dobešová

Výstava Lenky Dobešové - čárou, barvou...

V Galerii Chodba našeho výtvarného oboru proběhla včera vernisáž prací Lenky Dobešové. Výstava potrvá do 9. března 2018, prohlédnout si ji můžete ve všední dny v odpoledních hodinách.

 

HK

Za uměním do Hradce Králové

V pátek 19. 1. 2018 jsme si cestou do Galerie moderního umění v Hradci Králové prohlédli několik významných staveb moderní architektury. Mezi ně patří i budova galerie. V ní jsme obdivovali monumentální kresby Jiřího Kornatovského (zde je zákaz fotografování, pro představu alespoň fota z FB GMU) a nahlédli jsme do sálu věnovaného dílu sochaře Vladimíra Preclíka. V animačním programu Cesta (za) uměním jsme se ve stálé expozici Proměny obrazu / Obrazy proměn zaměřili na různé způsoby zpracování malířských námětů. Na nádraží jsme se přiblížili Zelenou linkou (elektrobus zdarma!).

Lajka

Aurel Klimt Lajka: Od filmu k divadlu a zpět

Ve středu 10. ledna navštívili žáci výtvarného oboru výstavu v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Zde se zabydlela Lajka, malý statečný psík, který letěl do vesmíru. Výstava seznámí každého s délkou letu k cíli, jak vesmírnému, tak výtvarnému. Sály galerie zaplnili nejen finální podoby loutek a vesmírného prostředí z animovaného filmu LaJKA, ale také spousty kreseb, návrhů a náčrtků, ve kterých si výtvarníci definují představu a podobu filmových hrdinů a celého prostředí. Máte chuť se vznášet? Nebo něco tvořit? Hurá do vesmíru! S rodiči či kamarády navštivte GASK v Kutné Hoře. LAJKA na vás bude čekat do 11. 2. 2018.

Drapování

Momentky z vyučování

Několik žákyní z VO se poté, co si dostatečně "užily" kresby drapérie, oblékly do vlastnoručně sešpendleného oděvu, volně inspirovaného oděvem z antického Řecka. Přidal se k nim i jeden bojovník. Drapování naživo.

Renesance

Na skok do renesance

Prohlédněte si několik fotografií z animačního programu ve VČG, který žáci výtvarného oboru absolvovali v pátek 15. 12. 2017. Program o renesanci, renesanční architektuře, módě, myšlení lidí...

AVP

AVP - Světlo v obraze

Na komentovanou prohlídku výstavy Světlo v obraze / Český impresionismus / Inspirace blízké i vzdálené pozvala své členy Asociace výtvarných pedagogů 11. 11. 2017, a to do Jízdárny Pražského hradu. Výstavou je bravurně provedla Monika Švec Sybolová. Více na www.avepe.cz nebo na facebookovém profilu AVP Výtvarní pedagogové sobě.

Kubismus

Od kubismu ke konkrétnímu umění

Páteční oddělení se 6. 10. seznámilo na animačním programu ve VČG s tvorbou a životními osudy našeho významného umělce Emila Filly (1882–1953) a s principy kubismu. Poté si žáci prohlédli výstavu současných konkrétistů v Galerii města Pardubic. Zaujala je tvorba všech šesti vystavujících autorů, ale Geoposouvači Viktora Hulíka byli doslova nadšeni.

Mlýny

Cesty mouky

Výstava prací žáků VO ZUŠ z výtvarného soustředění v Mítkově. V Rýhovně (jednopatrová cihlová budova vpravo) bude výstava k vidění denně do 29. září od 13 do 19 hodin. V případě zavřených dveří se neostýchejte a pořádně vezměte za kliku.  

Mlýny

Cesty mouky

Srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy z jarního výtvarného soustředění do Automatických mlýnů v úterý 19. září v 17 hodin. V Rýhovně (jednopatrová cihlová budova vpravo) bude výstava k vidění denně do 29. září od 13 do 19 hodin. V případě zavřených dveří se neostýchejte a pořádně vezměte za kliku.
 

AVP

Celostátní setkání AVP

Učitelé výtvarné výchovy mají za sebou první setkání Asociace výtvarných pedagogů v letošním školním roce, které úspěšně proběhlo 15. - 17. 9. 2017. Kromě zajímavých přednášek a happeningu na Gymnáziu Boženy Němcové navštívili výstavy v Galerii moderního umění, divadlo Drak a prohlédli si Muzeum východních Čech. Více o programu naleznou zájemci na www.avepe.cz.

O umění válečném

O umění válečném

Tak se jmenuje výstava v Galerii města Pardubic, která potrvá do 3. 9. 2017. Páteční 5. ročník VO si ji byl prohlédnout hned druhý den po vernisáži. Probrali jsme války horem dolem, prošli si výstavu a na závěr si rozdali vysvědčení, se kterým se někteří vyfotili u samurajů. Jedním z průběžných "úkolů" bylo nainstalovat si bojovou situaci z gumových medvídků podle Zbyňka Havlína a Francisca Goyi, nebo podle sebe. V GMP se odehrálo hned několik nezáviděníhodných scén. Jen Lenka B. se nenechala zadáním zmást a nainstalovala medvědy rokující o míru u kulatého stolu. Součástí její instalace byly pozůstatky války, ale také symbol míru - papírový jeřáb. S tímhle moudrým poselstvím tedy odcházejme na prázdniny!

Meloun

Rozloučení se školním rokem na VO

Vážení rodiče, milí žáci. Zveme Vás na poslední hodinu tohoto školního roku na výtvarku dne 26.6. od 15 hodin. Rozdávání vysvědčení bude spojeno s malou výtvarnou dílnou a piknikem. Občerstvení je zajištěno, případné další drobné vítáno. V případě, že se nebudete moci zúčastnit, přijďte pro vysvědčení jindy během vyučování, nejpozději ve čtvrtek 29. 6. v 16 hodin.

VO soustředění

Výtvarné soustředění

Na přelomu května a června jsme strávili několik dní v malebném kraji okolo Tiché Orlice. Téma znělo: Cesty mouky. Zkoumali jsme mlýny v Muzeu řemesel v Letohradu, vyprávěl nám o nich pan Urbánek z muzea ve Vysokém Mýtě a v jednom bývalém mlýně jsme bydleli. Malovali jsme přírodu okolo řeky, zátiší s pečivem i mouku s ušima z filmu Konec vodníků v Čechách. Hlavním úkolem bylo postavit třírozměrný model mlýna. Vyšel nám čas i na šití myší z plsti a máchání nohou v řece. Výstavu prací ze soustředění chystáme na září.

Grafika

Výtvarné soustředění

Výtvarné soustředění Cesty mouky - V termínu 30. 5. - 2. 6. odpadá vyučování na výtvarném oboru s výimkou tříd paní učitelky Pappové. V tu dobu probíhá výtvarné soustředění v Mítkově u Chocně.

Semleto

SEMLETO

Srdečně zveme na výstavu SEMLETO do rýhovny v Automatických mlýnech v týdnu 22. - 26. května. Otevřeno bude od 14 do 19 hodin.

Grafika

Grafika v Mázhausu

Srdečně zveme na výstavu Grafika, která bude k vidění 5. - 14. 6. ve výstavní síni Mázhaus na Pernštýnském náměstí. Výstava bude součástí Zrcadla umění.

Invaze talentů

Invaze talentů

Na začátku května proběhla poslední část mezinárodního projektu „Invaze talentů“ na Slovensku v Považské Bystrici, která leží v Trenčínském kraji na řece Váh. Žáci výtvarného oboru měli možnost si vyzkoušet nevšední workshop v prostorách Základní umělecké školy Imra Weinera Kráľa...

Lidé-ostrovy

LIDÉ-OSTROVY

...Žádný člověk není ostrov sám pro sebe, každý je kus nějakého kontinentu, část nějaké pevniny; jestliže moře spláchne hroudu, je Evropa menší, jako by to byl nějaký mys, jako by to byl statek tvých přátel nebo tvůj: smrtí každého člověka je mne méně, neboť jsem část lidstva... John Donne. Výstava LIDÉ-OSTROVY, pořádaná v rámci Multikulturního týdne, je k vidění na výtvarném oboru v Nové ulici.

Den Evropy

Den Evropy

Na VO ZUŠ proběhly v úterý 9. 5. při příležitosti Dne Evropy dvě tvořivé dílny. Pod vedením paní Evy Horské z grafického studia, tiskárny a nakladatelství Upupæpop z Hradce Králové si účastníci workshopů vyrobili půvabné pohyblivé loutky z kartonu. Byly volně motivovány faunou a flórou a potřebou ochrany přírody. S posláním organizace Europe Direct Pardubice, která dílny na naší ZUŠ organizovala, seznámila všechny přítomné Michaela Vápeníková z ED.

Invaze talentů

Invaze talentů

V pátek 5. 5. 2017 se žáci výtvarného oboru zúčastní již čtvrté části mezinárodního projektu - Invaze talentů. Tentokrát se vydáme na Slovensko do Považské Bystrice. Program bude velice zajímavý, necháme se překvapit, ale už teď víme, že budeme pracovat s architektonickou památkou Pardubic. Jaká to bude, zveřejníme po příjezdu 8. 5. 2017. Všichni se moc těšíme.

VO ZUŠ

Úspěchy VO ZUŠ

Naši výtvarníci uspěli na krajském kole soutěží přehlídky VO ZUŠ a postupují do celostátního kola. Tentokrát se prezentovali řadami výtvarných prací a projektů – Zvíře v pravěku, pod vedením M. Panchártkové a Ostrava – Dolní Vítkovice – Litomyšl, současná architektura a výtvarný prostor, pod vedením I. Tobiášové a dalších kolegů. Moc blahopřejeme a velké poděkování patří i našim úspěšným žákům!

Baroko

Baroko a lidové umění v Chrudimi

V pátek 21. 4. 2017 navštívili žáci VO ZUŠ Chrudim. Muzeem barokního sochařství je zasvěceně provedl pan Ondřej Jirásek. Po zhlédnutí působivého filmu Kamenný příběh zbyl čas ještě na kreslení v expozici. Škoda, že se zde nesmí fotografovat. Během přesunu do Regionálního muzea si žáci prohlédli barokní morový sloup, nahlédli do gotického chrámu Nanebevzetí Panny Marie, prohlédli si renesanční průčelí Mydlářovského domu a cestu staletími zakončili v novorenesanční budově muzea. Zde pro ně měla program k výstavě Od košilky po rubáš aneb Život a smrt v české lidové kultuře přichystaný paní Markéta Sodomková.

Csongrád

Imaginárium

Začátkem dubna se žáci výtvarného oboru zúčastnili třetí části mezinárodního projektu. Setkali se se svými maďarskými, polskými a slovenskými kamarády, tentokrát v Csongrádu, který leží na jihu Maďarska na břehu řeky Tiszy. Jednotícím tématem několika workshopů bylo lidové umění a tradice. Kromě výtvarných činností jsme si zatančili maďarské národní tance, seznámili se s maďarskými dějinami, pohladili koně, zastříleli z luku a pochutnali si na guláši. Bohatá a vlídná okolní krajina, ochotní a laskaví organizátoři, pestrý program a skvělé počasí – co víc si přát! Velké díky patří polské Sylvii, která je autorkou celého projektu, a Sáře, Babetě, Lence, Esterce a Ondrovi, kteří výborně reprezentovali naši školu i město. Další fotografie z Csongrádu.

Imaginárium

Invasion of the Talents 3

První jarní výlet výtvarného oboru směřoval do Litomyšle. V Regionálním muzeu je k vidění výstava Imaginárium. Do této výstavy smíte vstoupit jako do výtvarné herny, oživlé divadelní dekorace nebo laboratoře geniálního vynálezce, který vás nech& aacute; objevit krásy a taje světa vašima vlastníma očima.

Sítotisk

Sítotisk ve VČG

V pátek 17. 3. absolvovali žáci VO program Nekonečný příběh, zaměřený na propagační grafiku. Osvědčená lektorka Pája Široká je seznámila především s historií a technikou sítotisku. Žáci si vyřezali šablony na téma zajímavosti Pardubic a Pardubického kraje a poté si motivy vytiskli na tašky či trička.

Třídíme odpad

Třídíme odpad

Kde založíme další skládku, když se ta stávající naplní? V lesíku, kde jezdíme na kole a procházíme se s psím kamarádem? Nebo v mokřadu, kde žije kuňka obecná a roste blatouch bahenní? Nebo na poli s remízkem, kde kvetou trnky? To byla bolestná otázka, kterou řešily děti na výtvarném oboru v rámci hry pod vedením lektorů z Ekocentra Paleta. Odpovědí bylo omezit vytváření odpadu a třídit ho. Potom nebude nová skládka potřeba. Tak se o to pokusíme. Zkusíme naučit 263 dětí důsledně třídit odpadky. Držte nám pěsti!

Biomoc

Biomoc - Druhý věk strojů

Žáci VO se zúčastnili 19. 12. v rámci UTesla FEST 2016 zajímavého workshopu Druhý věk strojů. Petr Korunka je seznámil se svým novým komiksem, ve kterém zpracovává velmi aktuální sociologický aspekt symbiotiky umělé inteligence a robotiky. Poté následovala komentovaná prohlídka výstavami projektu GAMA 2016 se sociálním antropologem Michalem Tošnerem.

Ránoc

Ránoc

V pátek 16. 12. navštívili žáci VO animační program ve VČG. Se zaujetím se seznámili s tvorbou sklářského výtvarníka, malíře a ilustrátora Martina Velíška. Čas zbyl i na drobné výtvarné etudy.

Karel IV.

Na závěr Roku Karla IV.

Žáci VO si ve VČM na výstavě České korunovační klenoty na dosah prohlédli nejen kopie národního pokladu, ale i ukázky vzácných zlatých mincí, repliky oděvů a zbraní a zajímavé archeologické nálezy, to vše z doby vlády Lucemburků.

Kufr

Rodinný kufr - místo pro mou rodinu

„Zahraj si na architekta a vytvoř ideální objekt, ve kterém bys chtěl trávit volný čas spolu se svou rodinou. Zamysli se i nad jeho vnitřním vybavením a napiš úvahu o využití vytvořeného prostoru.“ Tolik ze zadání architektonické části (Rodinný kufr) soutěže O Maxův kufr, kterou při příležitosti výstavy Maxe Švabinského a Rudolfa Vejrycha vypsaly VČG a Krajská knihovna v Pardubicích...

AVP v Praze

AVP v Praze

Zajímavou „zážitkovou“ akci připravila pro své členy Asociace výtvarných pedagogů na sobotu 12. 11. 2016. Malířovým ztraceným rájem v paláci Kinských je provedla a s tvorbou „celníka“ Rousseaua je seznámila kurátorka české verze výstavy - paní Kristýna Brožová. Poté členové AVP navštívili výstavu Panoptikum v Obecním domě, kterou si s nimi osobně prošel i osmdesátiletý autor vystavených děl, pan Jiří Anderle.

Designblok 2016

DESIGNBLOK 2016

DESIGNBLOK 2016 byl „ velkolepý, různorodý, úžasný, fascinující, překrásný, náladový, překvapivý, barevný, zábavný, nádherný, plný nápadů, atraktivní, pozitivní, inspirativní, kreativní, obsáhlý, přírodní, kouzelný, zvláštní, majestátný, nudný, únavný, fantastický, rozmanitý, všebarevný, zajímavý, prostorný, hlasitý, záživný, neobvyklý, vzdělávací, naučný, ohromující, zmatený, zničující, sportovní, světelný, kobercovitý, nejlepší, nepřehledný, vyčerpávající, peníze žeroucí, zalidněný, obdivuhodný, naplňující, skvělý, obrovský, nabubřelý, různotvarý, nerealistický, oslnivý, krásný, moderní, reprezentativní, neobvyklý, vynikající, okouzlující, exotický, promyšlený, dokonalý a povzbudivý“ , jak o něm napsali naši žáci, kteří tuto přehlídku designu v Praze navštívili posledního října.

Pernštýnské náměstí

Ještě jednou Švabinský

V pondělí 3. října jsme navštívili Východočeskou galerii, výstavu Max Švabinský a Rudolf Vejrych – Kozlov. Děti obdivovaly zejména dokonalé portréty Maxe Švabinského a zároveň velmi kriticky hodnotily jeho osobní život a milostné peripetie. Se zájmem odhadovaly výtvarné techniky vystavených děl a samozřejmě také samy kreslily.

Litomyšl

Celostátní setkání AVP v Litomyšli

Svou zástupkyni měl náš VO na celostátním setkání Asociace výtvarných pedagogů, které proběhlo od 30. 9. do 2. 10. 216 v Litomyšli. Během nabitého programu si účastníci prošli Zámecké návrší s architektem Josefem Pleskotem, který celý prostor revitalizoval, výstavou Zdeňka Sklenáře je provedl jeho synovec, významný galerista Zdeněk Sklenář, navštívili Restaurátorskou fakultu UPa, pobesedovali s umělkyní Veronikou Bromovou, vyslechli mnoho odborných příspěvků, absolvovali workshop s váchalovskou tématikou a prohlédli si výstavy (hlavně) v Regionálním muzeu. Někteří se stihli v rámci Archimyšle podívat i na noční rozsvěcení laviček v zámecké zahradě a s ním spojený videomapping. Bylo velice příjemné vrátit se po čtyřech měsících od výtvarného soustředění do tohoto kulturního a inspirativního prostředí.

Max Švabinský

Max Švabinský, Rudolf Vejrych: Kozlov

Výstavní odpoledne v pátek 23. 9. zahájili žáci VO na zámku ve VČG. Během nápaditého animačního programu Pavlíny Široké se seznámili s tvorbou Maxe Švabinského a Rudolfa Vejrycha, která se váže ke Kozlovu. Prohlédli si nejen skvělé krajinomalby, ale prostřednictvím mistrovských portrétů nahlédli i do pohnutých osudů rodiny Vejrychovy včetně milovaného psa Jeliváše. Ten ostatně pronikl i do děl s hlubokou náboženskou tématikou. Poté ještě žáky v rámci prodloužené výuky čekaly dvě výstavy - v GMP výstava sochaře Aleše Veselého a v zajímavých prostorách galerie Art Space NOV právě končící Odpad a umění/Umění a odpad.

Belchatow

Invasion of the Talents 2

Od čtvrtka 8. 9. do pondělí 12. 9. se uskutečnilo 2. setkání projektu „Invasion of the Talents“ v polském Belchatowě. Z polabinské ZUŠky se zúčastnila šestice dětí – původní skupinu pěti obohatila ještě Babeta Loučková. Všichni hosté byli ubytováni v rekreačním areálu s krkolomným názvem Osir Wawrzkowizna v příjemných dřevěných chatách v borovém háji nedaleko města Belchatow...

Aktualizace webu: 19. 9. 2018, verze 20.65