základní umělecká škola pardubice - polabiny

aktuality VO

Školní rok 2019/2020

AVP

Celostátní setkání AVP v Praze

Bohatým programem obdarovala Asociace výtvarných pedagogů své členy z celé ČR (6. 9. - 8. 9. 2019). Přednášky, debaty, workshop, komentované prohlídky špičkových výstav v Domě U Kamenného zvonu a v Colloredo-Mansfeldském paláci (GHMP), v paláci Kinských (NG) a v Museu Kampa byly korunovány osobní účastí architektky Evy Jiřičné (Sklo v architektuře) a návštěvou obdivuhodného divadelního představení Meda ke stým narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové.

Praha

Do Prahy za výstavami

Několik pozoruhodných výstav v Praze navštívili žáci VO v pátek 7. 6. 2019. Náročný program zvládli naprosto s přehledem, jak je patrné i z fotografií.

Můry

Můry se usadily v Mázhauzu

Od 4. června 2019 si můžete jít prohlédnout do Mázhauzu výtvarné práce našich žáků. Výstava má název Můry a k vidění bude do 28. června 2019.

Feustel

Milan Halousek: Andrew Feustel

Na VO jsme si vyslechli 17. 5. 2019 skvostnou přednášku pana Milana Halouska z České kosmické kanceláře "Andrew Feustel: Do kosmu s krtkem 2018". Velice poutavou formou nám bylo předloženo mnoho zajímavostí ze všech tří kosmických misí tohoto astronauta. Před 10 lety vzal s sebou do raketoplánu Atlantis Písně kosmické Jana Nerudy, v r. 2011 do raketoplánu Endeavour Krtka astronauta, v r. 2018 na půlroční pobyt do Mezinárodní kosmické stanice znovu Krtečka a - to především - kresbu Petra Ginze Měsíční krajina (tento židovský chlapec ji nakreslil v terezínském ghettu dva roky před svou smrtí v r.1944 v Osvětimi). Pan Halousek nám na VO věnoval knihu o vesmíru a dar nejvzácnější - fotografii Andrewa Feustela s autogramem! Děkujeme!

Feustel

Písně kosmické a Andrew Feustel

Před 10 lety vzal s sebou do kosmu Písně kosmické od Jana Nerudy americký astronaut Andrew Feustel. Jemu je věnována výstava linorytů k Písni kosmické č. 22 ("Seděly žáby v kaluži, hleděly vzhůru k nebi, starý jim žabák učený odvíral tvrdé lebi..."), které vytvořilo devět žáků z VO. O třech vesmírných misích Drewa Feustela a o jeho ženě Indiře (má českou maminku) nám bude povídat v pátek na VO od 14.15 h pan Milan Halousek z České kosmické kanceláře. Srdečně zveme na setkání i na výstavu do Atria v Lonkově ul. Zde nahlédněte do výstavy i do žákovských notýsků na prvotní nápady na grafiku.

Měsíc

Měsíc v Atriu

V neděli 21. července 2019 uplyne 50 let od okamžiku, kdy se lidé poprvé dotkli měsíčního povrchu (20. července v 17:44 UTC). K tomuto významnému výročí je v Atriu ZUŠ v Lonkově ul. nainstalována výstava dvanácti olejomaleb od žáků VO Měsíc. Je věnována Neilu Armstrongovi, posádkám programu Apollo a všem těm, kteří se podílejí na výzkumu vesmíru.

Malich

Pozoruji oblohu a Voňavost žluté růže ve VČG. Pocta Karlu Malichovi

Ve středu 17. 4. navštívili žáci VO Východočeskou galerii. Prohlédli si nově nainstalovanou dlouhodobou expozici Pozoruji oblohu (věnováno Karlu Malichovi, narozenému 18. října 1924 v Holicích) a zúčastnili se komentované prohlídky výstavou Voňavost žluté růže (název podle jednoho z pastelů Karla Malicha). Výstavou je provedly její autorky - Petra Příkazská z GMU v Hradci Králové a Vanda Skálová z VČG. Velké díky za příjemně strávený podvečer! (Foto archiv VO a internet - VČG.)

GAMPA a NOV

GAMPA a NOV

Co viděla na svých soukromých mimoškolních výpravách za uměním skupinka žáků VO v Galerii města Pardubic (Plastic Heart) a v Art Space Nov (Jan Kovářík: Magnificent Mycelium) si můžete prohlédnout na několika fotografiích. Fotily Romča, Helča, Elča, Kamča.

PF 2019

Přání od grafiků z výtvarného oboru

Žáci výtvarného oboru se od září pod vedením Martiny Panchártkové věnují i počítačové grafice. Učí se základy v programech, jako je Adobe Photoshop a Adobe InDesign. Začátky byly celkem náročné, ale každou další hodinu lze u žáků spatřit velký pokrok. Přinášíme Vám na ukázku pár novoročních přání, které vznikly před pár dny. Jedná se opravdu o první pokusy na výtvarném oboru s PC grafikou. Doufáme, že se budou líbit. Grafici z výtvarného oboru Vám tedy přejí krásné Vánoce a šťastný nový rok 2019. Více už si přečtete v našich PF:)

Váoční strom

Vánoční strom

Univerzita Pardubice letos poprvé rozsvítila univerzitní vánoční strom. O pomoc s jeho výzdobou se obrátila na náš výtvarný obor. Žáci vyrobili několik desítek ptáčků. Symbolicky tak uzavíráme stý rok od založení Československa - barevnost ozdob je v barvách modré, červené a bílé, tělíčka ptáčků zdobí motivy z lidových výšivek. Strom byl slavnostně rozsvícen 5. 12. 2018 (viz úvodní fota z FB Univerzity Pardubice). Takže: Příjemné prožití vánočních svátků!

Šedesátá

Výstava „Šedesátá“

V úterý 23. října byla otevřena výstava s názvem "Šedesátá" v Rýhovně Automatických mlýnů. Podíleli se na ní žáci výtvarného oboru v posledních dvou letech. Výstava se tematicky váže ke školnímu muzikálu Airmail, vychází z atmosféry a estetiky šedesátých let - doby založení naší školy. Potrvá do 1. listopadu.

Orlíčky

Orlíčky dolů

Ve středu 10. 10. 2018 v 17 h proběhla v budově Státního okresního archivu Pardubice na Bělobranském náměstí vernisáž výstavy dokumentů z období vzniku republiky z Východních Čech. Výtvarný obor naší ZUŠ se celé září republikovému tématu věnoval také, práce našich dětí jsou součástí zajímavé výstavy. Kromě jiného si zde můžete prohlédnout na kresbách kupce, kronikáře a kreslíře Quido Šimka, jak probíhaly převratné události v Litomyšli.

VB 2018

NA CESTĚ / k obrazu

Srdečně zveme na výstavu obrazů Víta Boučka na výtvarném oboru v Nové ulici. Slavnostní zahájení bude v úterý 25. září.

AVP

Za zážitky do Prahy

V pátek 21. 9. 2018 si žáci VO ZUŠ "prošli" ve Valdštejnské jízdárně cestu Františka Kupky k abstrakci, ve vile sochaře a grafika Františka Bílka se vžívali do jeho soch (a podívali se na film, ve kterém paní učitelka Ája Kožená pořizuje se svým kolegou z AVU otisky z původních Bílkových dřevorytových štočků) a nechali se provést zámkem v Tróji. Prohlídka byla umocněna kosmologickými objekty sochaře Vladimíra Škody. A na závěr si připravily lektorky GHMP, které se nám téměř celý den věnovaly, malý workshop v eko-ateliéru v Oranžérii.

AVP

Celostátní setkání Asociace výtvarných pedagogů

Od 14. do 16. září proběhlo v Praze celostátní setkání Asociace výtvarných pedagogů. Opět výborné a inspirativní. Komentované výstavy, poutavé přednášky, workshopy i milá setkání s kolegy. O pedagogy pečovaly po většinu času lektorky z edukačního centra GHMP. Dům U Kamenného zvonu, fotograf Robert Vano, Galerie Zdeněk Sklenář a výstava Karla Malicha, prohlídka Colloredo-Mansfeldského paláce a výstav v něm, Werichův dům na Kampě, Museum Kampa... Více na FB profilu AVP.

Uzel

Dopravní uzel Pardubice

Od pondělí 21. 5. do pátku 25. 5. 2018 zkoumali žáci výtvarného oboru dopravní situaci ve městě. Program: Pondělí - Jan Perner, železnice a Železniční muzeum v Rosicích (a večer koncert spolužáků Slavnostní padesátka ve VČD). Úterý - náš pohyb po Pardubicích v plánu města, trolejbusy, večer beseda s poutníky - studenty brněnské FF MU. Středa - Jan Kašpar a letectví, prohlídka Muzea letectví a nového terminálu. Čtvrtek - lodní doprava, plavba na výletní lodi Arnošt z Pardubic (viz ZUŠ OPEN), uzly. Pátek - dopravní uzly (modelování a malba), pohlednice, instalace výstavy v Galerii Chodba. Na výtvarném soustředění se žáci zamysleli nad svízelnou dopravní situací (nejen) v Pardubicích, ale zároveň (snad) se prohloubil i jejich vztah k městu, ve kterém žijí. Fotografie naleznete zde a tady.

ZUŠ Open

ZUŠ OPEN / Na jedné lodi

Výtvarné soustředění Dopravní uzel Pardubice (21. 5. - 25. 5.) vyvrcholilo ve čtvrtek 24. 5. 2018, kdy proběhlo tvůrčí setkání všech generací - od mateřské školy po důchodce z řad Klubu českých turistů, klubu SenSen (Senzačních seniorů), galerie atp., a to na palubě parníku Arnošt z Pardubic. O nesmírně příjemnou atmosféru během plavby se zasloužilo trio paní učitelky HO Táni Novotné. Děkujeme! Nalodila se i vedoucí LDO Klára Litterová. Během tří hodin vznikly záznamy okolní krajiny na "nekonečných" pruzích papíru, návrhy na tetování i "tetování" na kůži (fixou). Pasažéry jsme informovali o iniciativě Magdaleny Kožené ZUŠ OPEN, o TUVATu a o aktivitách naší ZUŠ.

Regina Loukotová a ARCHIP v Galerii Chodba

Regina Loukotová a ARCHIP v Galerii Chodba

Regina Loukotová, absolventka VO ZUŠ (u paní učitelky Vlasty Zahradníkové) je rektorkou první soukromé vysoké školy architektury v ČR (ARCHIP). V Galerii Chodba představuje studentský projekt Z-VENKU/U-VNITŘ. "Veřejný prostor je zaplavený nudnými a nepotřebnými symboly. Proč je nevyměnit za nové?" Vernisáž výstavy nám zpříjemnily "naše" kytaristky. Mnohokrát děkujeme! Výstava se koná při příležitosti oslav 50 let ZUŠ a potrvá do 25. 5. 2018.

Potopa světa

Potopa světa

Několik "přízemních" fotografií z vernisáže výstavy VO Potopa světa / Biblické příběhy ve VČG v Domě U Jonáše. Skvěle nám všem zahráli Crazy Saxophones. Děkujeme jim, pracovníkům VČG a všem, kteří přišli. Na "letecké" fotografie a pohledy do výstavy se podívejte na školním FB. Výstava se koná k 50. výročí založení naší ZUŠ a potrvá do 17. 6. 2018.

Osudové osmičky

Osudové osmičky / Trikolóra

Vznik Československa, Pražské jaro, padesát let od vzniku naší ZUŠ - letošní rok je ve znamení osudových osmiček. Jedním ze státních symbolů České republiky jsou státní barvy - bílá, červená a modrá, tj. trikolóra. Trikolóry od žáků výtvarného oboru při vstupu do školy nám připomínají 100 let od založení republiky a další vypjaté okamžiky našich dějin.

AVP

AVP - Oživené vidění a Zázračný obraz

Členové Asociace výtvarných pedagogů navštívili 14. 4. 2018 výstavy v Praze. Na Výstavišti v Holešovicích multimediální projekt Hieronymus Bosch: Oživené vidění a ve Veletržním paláci NG výstavu - site specific instalaci Kathariny Grosse Zázračný obraz.

Grafika 2017

Grafika roku 2017

Jednu z cen na prestižní přehlídce současné grafiky získala naše bývalá žákyně a v současné době i naše kolegyně - Alena / Ája Kožená, a to za sítotisk Alpy (1050 x 800 mm). Na právě probíhající výstavě v pražském Clam-Gallasově paláci naleznete práce i dalších "známých" z naší Galerie Chodba: Ivo Křena, Lenky Falušiové, Evy Vápenkové, Vojtěcha Kováříka. Alenko, blahopřejeme!

 

Dobešová

Výstava Lenky Dobešové - čárou, barvou...

V Galerii Chodba našeho výtvarného oboru proběhla včera vernisáž prací Lenky Dobešové. Výstava potrvá do 9. března 2018, prohlédnout si ji můžete ve všední dny v odpoledních hodinách.

 

HK

Za uměním do Hradce Králové

V pátek 19. 1. 2018 jsme si cestou do Galerie moderního umění v Hradci Králové prohlédli několik významných staveb moderní architektury. Mezi ně patří i budova galerie. V ní jsme obdivovali monumentální kresby Jiřího Kornatovského (zde je zákaz fotografování, pro představu alespoň fota z FB GMU) a nahlédli jsme do sálu věnovaného dílu sochaře Vladimíra Preclíka. V animačním programu Cesta (za) uměním jsme se ve stálé expozici Proměny obrazu / Obrazy proměn zaměřili na různé způsoby zpracování malířských námětů. Na nádraží jsme se přiblížili Zelenou linkou (elektrobus zdarma!).

Lajka

Aurel Klimt Lajka: Od filmu k divadlu a zpět

Ve středu 10. ledna navštívili žáci výtvarného oboru výstavu v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Zde se zabydlela Lajka, malý statečný psík, který letěl do vesmíru. Výstava seznámí každého s délkou letu k cíli, jak vesmírnému, tak výtvarnému. Sály galerie zaplnili nejen finální podoby loutek a vesmírného prostředí z animovaného filmu LaJKA, ale také spousty kreseb, návrhů a náčrtků, ve kterých si výtvarníci definují představu a podobu filmových hrdinů a celého prostředí. Máte chuť se vznášet? Nebo něco tvořit? Hurá do vesmíru! S rodiči či kamarády navštivte GASK v Kutné Hoře. LAJKA na vás bude čekat do 11. 2. 2018.

Drapování

Momentky z vyučování

Několik žákyní z VO se poté, co si dostatečně "užily" kresby drapérie, oblékly do vlastnoručně sešpendleného oděvu, volně inspirovaného oděvem z antického Řecka. Přidal se k nim i jeden bojovník. Drapování naživo.

Renesance

Na skok do renesance

Prohlédněte si několik fotografií z animačního programu ve VČG, který žáci výtvarného oboru absolvovali v pátek 15. 12. 2017. Program o renesanci, renesanční architektuře, módě, myšlení lidí...

AVP

AVP - Světlo v obraze

Na komentovanou prohlídku výstavy Světlo v obraze / Český impresionismus / Inspirace blízké i vzdálené pozvala své členy Asociace výtvarných pedagogů 11. 11. 2017, a to do Jízdárny Pražského hradu. Výstavou je bravurně provedla Monika Švec Sybolová. Více na www.avepe.cz nebo na facebookovém profilu AVP Výtvarní pedagogové sobě.

Kubismus

Od kubismu ke konkrétnímu umění

Páteční oddělení se 6. 10. seznámilo na animačním programu ve VČG s tvorbou a životními osudy našeho významného umělce Emila Filly (1882–1953) a s principy kubismu. Poté si žáci prohlédli výstavu současných konkrétistů v Galerii města Pardubic. Zaujala je tvorba všech šesti vystavujících autorů, ale Geoposouvači Viktora Hulíka byli doslova nadšeni.

Mlýny

Cesty mouky

Výstava prací žáků VO ZUŠ z výtvarného soustředění v Mítkově. V Rýhovně (jednopatrová cihlová budova vpravo) bude výstava k vidění denně do 29. září od 13 do 19 hodin. V případě zavřených dveří se neostýchejte a pořádně vezměte za kliku.  

Mlýny

Cesty mouky

Srdečně zveme na slavnostní zahájení výstavy z jarního výtvarného soustředění do Automatických mlýnů v úterý 19. září v 17 hodin. V Rýhovně (jednopatrová cihlová budova vpravo) bude výstava k vidění denně do 29. září od 13 do 19 hodin. V případě zavřených dveří se neostýchejte a pořádně vezměte za kliku.
 

AVP

Celostátní setkání AVP

Učitelé výtvarné výchovy mají za sebou první setkání Asociace výtvarných pedagogů v letošním školním roce, které úspěšně proběhlo 15. - 17. 9. 2017. Kromě zajímavých přednášek a happeningu na Gymnáziu Boženy Němcové navštívili výstavy v Galerii moderního umění, divadlo Drak a prohlédli si Muzeum východních Čech. Více o programu naleznou zájemci na www.avepe.cz.

O umění válečném

O umění válečném

Tak se jmenuje výstava v Galerii města Pardubic, která potrvá do 3. 9. 2017. Páteční 5. ročník VO si ji byl prohlédnout hned druhý den po vernisáži. Probrali jsme války horem dolem, prošli si výstavu a na závěr si rozdali vysvědčení, se kterým se někteří vyfotili u samurajů. Jedním z průběžných "úkolů" bylo nainstalovat si bojovou situaci z gumových medvídků podle Zbyňka Havlína a Francisca Goyi, nebo podle sebe. V GMP se odehrálo hned několik nezáviděníhodných scén. Jen Lenka B. se nenechala zadáním zmást a nainstalovala medvědy rokující o míru u kulatého stolu. Součástí její instalace byly pozůstatky války, ale také symbol míru - papírový jeřáb. S tímhle moudrým poselstvím tedy odcházejme na prázdniny!

Aktualizace webu: 9. 10. 2019, verze 21.68