Výtvarný obor
Aktuality
Exkurze do Třebechovického a muzea betlémů a do skanzenu v Krňovicích
Vánoce v říjnu?
Ano, tak trochu si je udělali naši výtvarníci. Nejdříve navštívili Třebechovické muzeum betlémů. Samotný Proboštův betlém je ohromil. Díky vstřícnosti ze strany muzea mohli kreslit tuto vzácnou národní kulturní památku z bezprostřední blízkosti. Do doby 19. stol., kdy byl betlém vytvořen, se pak přenesli v Ekocentru Orlice ve skanzenu v Krňovicích při výrobě tradiční vánoční ozdoby - řetězu ze slámy a textilních ústřižků. Galerie fotek.
Čárka / tečka: umění porozumět (si)
Zveme Vás na výtvarnou akci, kterou chceme vzdát poctu všem odvážným lidem, kteří neváhali obětovat své životy v boji za svobodu. V pardubickém kontextu je zvlášť významné působení skupiny Silver A. Důležité informace vysílali její členové do Londýna prostřednictvím vysílačky Libuše. Statečný Jiří Potůček odvysílal poslední depeši, která končila slovy: Zůstal jsem sám.
Chceme také vzdát poctu tvůrci abecedy, díky níž mohly být tyto důležité zprávy předávány. Pan Samuel Morse (27. 4. 1791 – 2. 4. 1872), vynálezce, fyzik, sochař, malíř, vysokoškolský učitel, fotograf a spisovatel si poznamenal svůj nápad na „morseovku“ už v r. 1832.
Společně se žáky ZUŠ si zkusíme převést jména alespoň některých hrdinů heydrichiády do morseovky a odvysílat je.
Ve středu 25. 5. 2022 u Památníku Zámeček a v pátek 27. 5. 2022 v Tyršových sadech.
Akce probíhá v rámci festivalu ZUŠ Open a týdne uměleckého vzdělávání a amatérské tvorby ARTýden.
Exkurze výtvarky do Prahy
Národní muzeum otevřelo nové expozice Okna do pravěku a Zázraky evoluce. Byli jsme se tam podívat s mladšími žáky. Mnohé děti byly v Praze úplně poprvé. A jaké jsou jejich postřehy?
Nejvíc se mi líbili:
mořští tvorové (Miriam)
svítící ryby (Anička)
podvodní svět (Marťa)
taková ta kočka, co vypadá trochu jako gepard (Anička)
kostra velryby (Radek)
krokodýl, který měl mít 6m, ale měl jen 4m (Anička)
barevné svítící kamínky (Baruška)
obchůdek se suvenýry a pak ve vlaku s holkama (Adélka)
Pleteme svetr pro babyku podruhé
Upletli jsme svetr pro baby(č)ku. Vyšlo to i pro dědečka. Přijďte se potěšit barvami před výtvarku. Anebo koukněte na pár vybraných fotek v galerii.
Pleteme svetr pro babyku
Pojďte s námi rozsvítit barvami javor před výtvarkou.
Upleťte pruhy široké 50 - 70 cm nebo 117 - 148 cm libovolně vysoké.
Přineste je na výtvarný obor - Nová ulice 282, Polabiny II kdykoliv ve všední den odpoledne, nejpozději do 10. prosince.
Svetr bychom rádi darovali javoru babyce k Vánocům. 🎄🎁
Think tank: Umění pro veřejný prostor Pardubice
Ve středu 29. září jsme se zúčastnily otevřené besedy týkající se veřejného prostoru. Zajímaly nás hlavně otázky kreativního vzdělávání, výchovy k občanské aktivitě a vytváření vztahu k městu a místu. Mluvilo se i o participaci a spolupráci architektů a sociologů. Ve druhém pololetí plánujeme pro naše žáky sérii seminářů, ve kterých se tématům veřejného prostoru a architektury budeme věnovat.
Výstava v Galerii FONS
Zveme vás na výstavu z tvorby žáků výtvarky Linoryty a další práce do Galerie FONS na Pernštýnském náměstí. K vidění bude od 6. do 17. září.
Výstava představuje práce dětí z naší zušky, které vznikly během distanční výuky ve školním roce 2020/21.
Vybraný soubor nabízí témata: ptáci a hmyz (během roku probíhalo pozorování a studijní záznamy, později jejich převedení do linorytu). Třetím tématem je posvátný symbol hamsy – pravé ruky, která má svou magickou silou ochraňovat svého nositele před uhranutím.
Linoryty realizovaly děti ve věku 6 – 12 let.
Do nového roku v nových ponožkách!
Několik ukázek toho, jak na výzvu pana učitele reagovali v distanční výuce žáci z různých oddělení VO.
Zadání na pomezí ilustrace a "módního designu" zpracovali různě. Tak které z ponožek byste si vybrali na vykročení do nového roku a do nového pololetí?